“1 Dakikada Dünyamı Değiştir”

15 Ocak 2013

 

DHA / 15.01.2013

 

Amerika ve Avustralya’da başlatılarak hızla dünya ülkelerine yayılan, Türkiye’de de Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) öncülüğünde yürütülen “World CP Day” (Dünya Cerebral Palsy Günü) farkındalık kampanyası sonuçlandı.

 
“1 Dakikada Dünyamı Değiştir” adıyla yürütülen kampanyada, Eylül ayı boyunca www.tscv.org.tr ve www.worldcpday.org sitelerine, CP’li bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak fikir ve öneriler gönderildi. Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 5 bin 803 kişinin bir dakikasını ayırarak katıldığı kampanyada 472 fikir oylandı. Kampanya sonucunda, Türkiye’den oylamaya katılan Alper Şirvan’ın “güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye” proje fikri, en çok oy alan üç öneriden biri oldu. Kampanyanın en çok oylanan diğer iki önerisi ise, katlanabilir akülü sandalye ve CP’li ünlü kişilerin tüm CP’li bireylere yol göstermesini amaçlayan bir belgesel film projesi…

TSÇV Genel Direktörü Nigar Evgin, “Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olarak Avustralya ve Amerika’da CP alanında öncü sivil toplum kuruluşlarının başlattıkları bu çok önemli CP farkındalık kampanyasına katılmaktan büyük bir mutluluk duyduk. Kampanya süresince yaptığımız çalışmalarla, Türkiye’de bu konuda farkındalık yaratmayı başardık… Türkiye’den oylamaya 15 fikir ve öneri katıldı. Alper Şirvan’ın fikri de bunlardan bir tanesiydi ” dedi.

Alper Şirvan’ın da akülü bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olduğu söyleyen Nigar Evgin, “Alper Şirvan, akülerin çabuk bitmesinden yola çıkarak güneş enerjisiyle çalışan tekerlekli sandalye fikrini geliştirmiş. Bu proje için yatırımcı bulunduğu taktirde, birçok CP’linin ve engellinin hayatı kolaylaşacak” açıklamasında bulundu.

Cerebral Palsy’li bireylerin hayalini gerçekleştirecek yatırımcılar aranıyor

Aralarında Alper Şirvan’ın projesinin de yer aldığı en çok oy alan üç projenin gerçekleştirilebilmesi için www.worldcpday.org sitesi üzerinden hayırsever yatırımcılar aranıyor. Projeleri hayata geçirerek Cerebral Palsy’li bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak isteyen yatırımcılar, 19 Nisan 2013 tarihine kadar site üzerinden iletişim bilgilerini bırakabilecek.

Yatırımcılar tarafından hazırlanan prototipler, Nisan ayında Amerika’da düzenlenecek CP Paneli’nde sunulacak. Panelde seçilen en iyi prototip uygulanarak yatırımcı veya World CP Day Komitesi tarafından satışa sunulacak.