“Parktaki Gergedanlar” Yılın En İyi Gençlik Romanı seçildi

21 Eylül 2011

DHA / 21.09.2011

Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) üyesi olan Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) Yılın Çocuk Kitapları seçiminin 2010 yılı ödülleri sahiplerini buldu.

BASIN BÜLTENİDİR.

Seçici kurullarını, ülkemizin değerli akademisyen, yazar, ilüstratör, grafiker ve editörlerinin oluşturduğu seçime yayınevleri, ilk baskısını 2010 yılında yaptıkları kitaplarla katıldı.

ÇGYD’nin çocuk ve ilkgençlik kitapları yayımlayan yüzden fazla yayınevine yaptığı çağrı sonucunda yarışmaya katılan 45 kitap arasından, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan Mehmet Atilla’nın eseri Parktaki Gergedanlar en iyi gençlik romanı seçildi.

Mehmet Atilla’nın Parktaki Gergedanlar adlı eseri aynı zamanda Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) “2011 Onur Listesi” ne de alındı. Onur listesine her ülkenin iki yılda bir, o süre içinde yayınlanmış en iyi kitaplarından biri, en iyi resimleme ve en iyi yazın için seçilmekte. Kitaplar öncelikle IBBY’ye yollanmakta ve önce Bolonya sonra da Amerika, Japonya ve başka ülkelerde sergilenmekte.