‘Erkek’ diye rapor verdiler, ‘kız’ bebek teslim ettiler

29 Haziran 2009

‘Erkek’ diye rapor verdiler, ‘kız’ bebek teslim ettiler

Necip UYANIK/GERMENCİK (Aydın), (DHA)

AYDIN Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde dünyaya gelen bebeklerinin ‘erkek’ olduğuna dair üç ayrı rapor verilmesine rağmen, taburcu edilirken, kız bebek teslim edilmesi üzerine şaşkına dönen 30 yaşındaki Güllü Can ile eşi 41 yaşındaki Şerafettin Can, DNA testiyapılmasını istedi. Hastanenenin bunu kabul etmemesi üzerine Can çifti, savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Germencik‘te oturan, 3’ü kız 4 çocuk sahibi Güllü- Şerafettin Can çiftinin geçen cuma günü Aydın Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde, bebekleri dünyaya geldi. Gülül Can’a verilen üç ayrı doğum raporunda ‘erkek’ bebek dünyaya getirdiği bildirildi. Güllü ve Şerafettin Can çifti, sağlıklı bir erkek bebekleri olduğu için büyük sevinç yaşadı. Ancak, bu mutlulukları kısa sürdü. Bebeklerinin yapılan işitmetaraması raporunda cinsiyetinin ‘kız’ yazması Can çiftini, şaşırttı. İddiaya göre, merak edip sorduklarında, hastane görevlileri bebeklerinin kız olduğunu söylediler. Güllü Can, doğumdan 6 saat sonra kendilerine teslim edilen kız bebekle bir gün sonra hastaneden taburcu oldu. Ancak, Can çifti, bu durumdan şüphelenip, 4 gün sonra tekrar hastaneye gitti. Bu defa hastanedeki görevliler, Güllü Can’ın yeşil kartında ‘erkek’ bebek dünyaya getirdi ibaresinin de üzerini çizip, ‘kız’ olarak düzeltti. Bunun üzerine Can çiftinin şüpheleri daha da arttı. Bebeklerinin karıştırılmış olmasından şüphelendiklerini ileri süren aile DNA, testi yapılmasını istedi. Ancak, hastane bunu kabul etmedi. Bunun üzerine Can çifti, savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Hala şaşkınlık içinde olduğunu belirten anne Güllü Can, “Bu bir skandal. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bebeğin ne kimliğini çıkartabildik. Ne de bir isim bulabildik. Hala şüphe içerisindeyiz” diyerek, tepkisini dile getirdi.
Şerafettin Can ise hastanenin yaptığının affedilemeyecek bir şey olduğunu belirterek, “Bebeğin cinsiyetinin ne olduğunun bizim için önemi yok. Sağlıklı olması yeterli. Hamimelik süresince cinsiyetini öğrenmemiştik. Kız da erkek de olsa bizim evladımız. Ancak, yine de bebeğin kendimize ait olduğunu öğrenmek istiyoruz. Bizim olmasa bile bebeği sokağa atacak değiliz. Zaten, gözümüz gibi de bakıyoruz. Ancak, DNA testi yapılırsa içimiz rahat edecek. Hakkımızı yasal yollardan aramak için, hastanenin verdiği tüm raporları delil olarak sunup, savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Şayet, bebeğin bizim olmadığını öğrenirsek, ailesini bulup, teslim edeceğiz” diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1110217